onlineodev.com`u daha etkin ve verimli kullabilmeniz için, yandex.com.tr, bing.com, yahoo.com gibi arama motorlarını kullanmanızı tavsiye etmektedir.
112 kez görüntülendi
Genel kategorisinde

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme

tarafından seçilmiş
 
En İyi Cevap

Telefonun icadı, birden fazla kişi ve aşama tarafından gerçekleştirilmiştir. Telefonun ilk temelleri, 1667’de Robert Hooke’un sesin teller aracılığıyla iletilmesi deneyiyle atılmıştır. 1837’de Charles Wheatstone ve William Cooke, elektrikli telgrafı icat etmişlerdir. 1854’te Antonio Meucci, sesin elektrik akımıyla iletilmesi üzerine çalışmış ve 1871’de telefon adını verdiği bir cihaz tasarlamıştır. Ancak Meucci, patent başvurusunu tamamlayamamıştır.

Telefonun patentini alan ilk kişi, 1876’da Alexander Graham Bell olmuştur. Bell, sesin elektrik akımına dönüştürülmesi ve tekrar sese çevrilmesi prensibini kullanarak telefonu icat etmiştir. Bell’in telefonu, ilk kez 10 Mart 1876’da çalışmış ve Bell’in asistanı Thomas Watson’a “Watson gel, sana ihtiyacım var” sözlerini iletmeyi başarmıştır.

Telefonun geliştirilmesinde başka kişiler de katkıda bulunmuştur. Örneğin, 1877’de Thomas Edison, karbon mikrofonu icat ederek telefonun ses kalitesini artırmıştır. 1878’de Elisha Gray ve Amos Dolbear, telefon anahtarını icat ederek birden fazla telefon arasında bağlantı kurmayı sağlamışlardır. 1891’de Almon Strowger, otomatik telefon santralini icat ederek insan operatörlerin yerini almıştır.

Telefonun icadı, iletişim ve teknoloji alanında büyük bir devrim yaratmıştır. Telefon sayesinde insanlar uzak mesafelerdeki kişilerle konuşabilir, bilgi alışverişi yapabilir ve işlerini kolaylaştırabilir hale gelmiştir. Telefon ayrıca radyo, televizyon, internet, cep telefonu gibi pek çok teknolojinin de temelini oluşturmuştur.

Onlineodev.com, ödevlerinizde başarıya ulaşmanız için size destek olur.!

2024 LGS Matematik Soru Çözümleri

...