33 kez görüntülendi
Genel kategorisinde 25 113 7

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
12 56 8

Telefonu bulan kişi ünlü mucit Alexander Grahambell'dir. Telefon'u daha önce de bulan kişilerin olduğu bilinmektedir. Floransalı Antonio Santa Guiseppe Meucci daha önce telefona benzer bir aygıt icat etmişti. Patentini 1871 yılında almayı başaran mucit Meucci daha sonra patentini yenileyememiş ve patent hakları elinden gitmiştir. Bu yüzden telefonun mucidi Alexander Grahambell olarak kabul edilmektedir.

Telefon İlk Olarak Ne Zaman, Nasıl İcat Edilmiştir?

Telefon ilk olarak 1871 yılında Floransalı Guiseppe Meucci tarafından icat edilmiştir. Patent haklarını kaybedince resmi olarak ilk telefon 1876 yılında telefonu icat etmiştir. Alexander Grahambell icat etmiş olduğu telefon ile aynı zamanda ilk görüşmeyi gerçekleştiren kişidir. 1875 yılında yapılan araştırmalar neticesinde insan sesleri ve diğer seslerin bir tel aracılığı ile iletilebilir olduğunun keşfi yapıldı.

Aslında yapılmış olan bu keşif tamamen tesadüf eseri oluşmuştur. Bay Watson tesadüfen teller ile uğraşırken sesler için iyi bir iletişim aracı olduğunu keşfetti. Daha sonra çalışmalarına devam etti. Alexander Grahambell defalarca deneme yaptı. Her denemesi başarısızlıkla sonuçlansa da asla deneylerinden vazgeçmedi.

İlk telefon görüşmesini yapmış olduğu deneyler ile birlikte yardımcısı Watson ile gerçekleştirdi. Tarihi görüşme şu cümlelerden oluşuyordu "Bay Watson, sesimi duyabiliyor musun? Buraya gel!" şeklinde idi.

Hoş geldiniz, onlineodev.com sizlere sorularınızın diğer kullanıcılarımız tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar.

17.5k soru

17.9k cevap

67 yorum

732 kullanıcı

...